VÖBAM - Din källa till den äldre bild- och kartvärlden. - Regeringsgatan 77, Mån-Fre 12-18, 08-102121.
Liknande objekt.

'Helsinge, Medelpadie, Angermannie, Iemptie, Dalecarlie, et Partie de la Lapponie...' - Sanson 1666.

Helsinge, Medelpadie, Angermannie, Iemptie, Dalecarlie, et Partie de la Lapponie Suedoise, et de la Bothnie Occid.ie.
Tirée de celles d'Andr Burae [Andreas Bureus] et de Isaac Massa.
Kopparstickad och gränskolorerad karta, originalkolorerad kartusch.
Paris 1666.
Storlek: 58x44 cm. Kartytans bredd x höjd.
Endast norra Dalarna ner till och med Orsa och Mora med på kartan.

Pris: 7000 SEK - 26961 - Se bild.


Båstad - Ferdinand Boberg

Båstad. Kyrkan 1921.
Svenska bilder
Bilden monterad på kartongskiva med tryckt text.
Bildytan 25 x 19 cm.
Skåne

Pris: 800 SEK - 28460


Ferdinand Boberg's arbete 'Svenska Bilder' utkom i endast 50 numrerade exemplar.


de Frese - C. H. Tersmeden ca 1900.

de Frese
Adl. ätten N:1856.
Urgammal adel.
Nat. 16/6 1731.
Intr. 1731.
Från Bremen.
Känd från 1350.
Handmålat original från ca år 1900 på papper. Målat bl.a. med silver- och guldfärger. Vackert arbete.

Storlek ca 16x22 cm.

Skölden finns även som faksimil i färgtryck på 160 grams papper, format A3, pris 300:-

Pris: 2500 SEK - 36643 - Se bild.


Tersmeden gav under 1890-talet ut hos Fahlcrantz 'Kalender öfver i Sverige lefvande ointroducerad adel, svensk och utländsk' och dessa bilder är med största sannolikhet framställda som original till en aldrig utgiven adelskalender över introducerad adel.


Jönköping. - J. A. Berg 1856.

Jönköping.
Sverige framstäldt i taflor.
D. F. Bonniers förlag. Em. Baerentzen & Co. Lith. Inst.
Tonlitografi.
Bildytans storlek cirka 28x20 cm.

Pris: 800 SEK - 28070


Enligt Björck & Börjesson, 'sin tids främsta litografiska verk över svenska städer och bemärkta natursköna platser. Planscherna äro tryckta på tjockt papper av bästa kvalitet.' (Björck & Börjesson katalog 190, 1924).


Lilla Edet. - J. A. Berg 1856.

Lilla Edet.
Sverige framstäldt i taflor.
D. F. Bonniers förlag. Em. Baerentzen & Co. Lith. Inst.
Tonlitografi.
Bildytans storlek cirka 28x20 cm.

Pris: 800 SEK - 28095


Enligt Björck & Börjesson, 'sin tids främsta litografiska verk över svenska städer och bemärkta natursköna platser. Planscherna äro tryckta på tjockt papper av bästa kvalitet.' (Björck & Börjesson katalog 190, 1924).


'Karta öfver Carlstads Höfdingedöme eller Wärmeland.' - Hermelin 1808.

Karta öfver Carlstads Höfdingedöme eller Wärmeland.
Utgifven af Friherre S. G. Hermelin. Efter nya Astronomiska Observationer och Sammandrag af Geometriska Mätningar. Författad av C. P. Hällström. 1808.
Faksimil i färgtryck.
Graverad av C. G. Lundgren.
Storlek: 89x128 cm. Kartytans bredd x höjd.

Pris: 1500 SEK - 41741


Kongl. Svea Lifgarde - 'Sveriges Industri, dess Stormän och Befrämjare' ca 1900.

325. Porträttgalleri - Kongl. Svea Lifgarde.

Sveriges Industri, dess Stormän och Befrämjare
22 motiv varav 20 porträtt. Planschen med tryckt ramverk i jugendstil.
Originaltryck, utförd i ljustryck mellan 1890 och 1910.
Storlek ca 40 x 55 cm varav bildyta ca 30 x 45.
Carl XIV Johan.
Oscar I.
Carl XV.
Oscar II.
Kronprins Fredrik. 1868-1873.
Kronprins Gustaf. 1882-1884.
Prins Gustaf Adolf.
Ankarcrona, H. A. 1888-1892.
Björnstjerna, R. M. E. C. 1873-1888.
Gadd, H. 1892-1896.
Gyldenstolpe, A. F. N. 1849-1853.
Lagercrantz, C. A. 1896-1897.
Leijonhufvud, A. G. 1862-1873.
Lovisin, A. A. 1843-1849.
Lovisin, C. A. 1815-1837.
Möllersvärd, C. H. 1853-1861.
Rosenblad, C. L. M. 1902-
Sandels, J. A. 1812-1815.
Sparre, S. 1837-1843.
Uggla, G. F. O. 1897-1902.
2 uniformsbilder 'på 1830-talet'.

Pris: 900 SEK - 29898


TIMBONÄS - Ekonomisk karta 1883-95.

TIMBONÄS
Konceptblad till Rikets Allmänna Kartverks ekonomiska karta.
Uppmätt 1883-95. Utgiven i faksimil av Värmlands museum.
Kartan har måtten (bredd x höjd) ca 59 x 44 cm. Skala 1:20.000. Teckenförklaring på sidan av kartbladet.

Pris: 400 SEK - 38871


ÖRLEN - Ekonomisk karta 1877-82.

ÖRLEN
Konceptblad till Rikets Allmänna Kartverks ekonomiska karta.
Uppmätt 1877-82. Utgiven i faksimil av Skaraborgs länsmuseum.
Kartan har måtten (bredd x höjd) ca 59 x 44 cm. Skala 1:20.000. Teckenförklaring på sidan av kartbladet.

Pris: 300 SEK - 39147


'Charta öfver Östergötlands NordWästra Del. - M. Wallberg 1805.

Charta öfver Östergötlands NordWästra Del.

Efter påliteliga mätningar författad 1805 af M. Wallberg.
Storlek: 60x92 cm.
Med gårdsgränser samt mantalens storlek angivet.

Pris: 12000 SEK - 27807



Amiral Häggs flaggkarta. - Stockholm 1888.



'Marine, Dessein d'une Galere ā la Rame nommée la Réale'. - Yverdonencyklopedin.


Stjerncrona af Såderby - C. H. Tersmeden ca 1900.

Stjerncrona af Såderby
Adl. ätten N:1679.
Adl. 30/10 1719.
Intr. 1720.
Från Tyskland, förut Welt.
Handmålat original från ca år 1900 på papper. Målat bl.a. med silver- och guldfärger. Vackert arbete.

Storlek ca 16x22 cm.

Skölden finns även som faksimil i färgtryck på 160 grams papper, format A3, pris 300:-

Pris: 2500 SEK - 37122 - Se bild.
Europa - Nordeuropa - Sverige -


Tersmeden gav under 1890-talet ut hos Fahlcrantz 'Kalender öfver i Sverige lefvande ointroducerad adel, svensk och utländsk' och dessa bilder är med största sannolikhet framställda som original till en aldrig utgiven adelskalender över introducerad adel.


P.g.a. problem med beställningsformuläret, maila oss direkt på info@vobam.se och ange objektets idnummer (femsiffriga numret bredvid priset) och Ditt namn, adress och mobilnummer så återkommer vi inom tre dagar. Om vi inte hört av oss ring på 08-102121.

Frakt- och betalningsvillkor.

Förfrågan / beställning besvaras normalt inom tre arbetsdagar.

Kända kunder och institutioner betalar mot faktura. Beställningar under 500 SEK inkl. frakt skickas mot faktura förutsatt att mottagarens kontaktuppgifter är verifierbara.

Beställda varor skickas i stafett eller pappkuvert som brev i möjligaste mån. Normal fraktkostnad för inrikes brevförsändelser är 70 SEK och inkl. förutom porto även packmaterial. Utrikes försändelser samt varor som inte kan skickas som brev debiteras högre fraktkostnad.

Ramade varor skickas ej, endast upphämtning i butik.

VÖBAM tar EJ kredit-/kontokort. Betalning sker till vårt plusgiro eller via paypal eller kontant i butiken.

VÖBAM förbehåller sig rätten till fakturerad vara tills full betalning erlagts.